IVML
  about | r&d | publications | courses | people | links

IVML in the News

Νεαροί μαθητές παίζουν το παιχνίδι του Siren στην εκδήλωση "Το Ψηφιακό Παιχνίδι στην Εκπαίδευση (Σχεδίαση, δημιουργία και χρήση)" που έγινε στο Ίδρυμα Ευγενίδου στις 12 Φεβρουαρίου 2014

The Siren Project participates in the ICT Event 2013 at Vilnius, Lithuania. Its stand is featured in European Commission's 'Digital Agenda' web page

Prof. S. Kollias as Greek High Level Representative for EUREKA Programme, Kayseri, Turkey, 2013.

IVML establishes research collboration with Yahoo! and Inria. Ioannis Kalantidis visited Sunnyvale (San Francisco, California) during May to August 2012, working on Clothing Recognition and Segmentation for Automatic Product Suggestions in Everyday Photos and Giorgos Tolias visited Rennes, France (Sept. 2012 - Jan. 2013) working on Visual query expansion with or without geometry: refining local descriptors by feature aggregation.

Την Τετάρτη 9 Ιανουαρίου στις 19:00, o Δρ. Κώστας Καρπούζης και η Σαρλίν Χονδρού μίλησαν στην εκπομπή What's Up Doc? για το Ευρωπαϊκό ερευνητικό έργο Siren, στο οποίο Ευρωπαίοι και Αμερικανοί ερευνητές και δημιουργοί παιχνιδιών σχεδιάζουν και αναπτύσσουν ένα παιχνίδι σοβαρού σκοπού (serious game) για την εκπαίδευση παιδιών 10-14 ετών στην επίλυση συγκρούσεων που συμβαίνουν στο σχολικό περιβάλλον.

Το Εργαστήριο Ψηφιακής Επεξεργασίας Εικόνας, Βίντεο και Πολυμέσων στην Ελληνική Βραδιά των Ερευνητών 2012 - φωτογραφίες από την εκδήλωση.

Tο Εργαστήριο Ψηφιακής Επεξεργασίας Εικόνας, Βίντεο και Πολυμέσων πέρασε στην τελική φάση ανάπτυξης λογισμικού για το Ultrabook της Intel με το λογισμικό φυσικής αλληλεπίδρασης που αναπτύσσει.

Ο Nao, το ανθρωπόμορφο ρομπότ που αναγνωρίζει και μιμείται συναισθήματα και κινήσεις, στην κλήρωση του Λόττο.

Prof. Stefanos Kollias at the Europeana CCPA Annual General Meeting 2011, announcing with Jill Cousins, Director of Europeana, collaboration between Europeana and NTUA on Europeana content metadata ingestion based on the NTUA MINT platform - December 6, 2011.

Prof. Stefanos Kollias and Dr. Nasos Drosopoulos present the MINT web-based platform in the launch of the Digital Public Library of America at the National US Archives Theater, Washington DC, USA - October 17, 2011.

Dr. Vassilis Tzouvaras discusses Metadata Interoperability Services (MINT), a web-based platform that enables the aggregation of rich and diverse cultural heritage content and metadata; interview at the Digital Public Library of America - October 17, 2011.

«Ημέρες Αθλητισμού και Τεχνολογίας σε συνεργασία με το τμήμα μπάσκετ του Γυμναστικού Συλλόγου Χαλανδρίου - 24 - 25 Σεπτεμβρίου, 2011.

Η δημοσίευση με τίτλο "Robust Human Action Recognition Using History Trace Templates" των Γ. Γουδέλη, Κ. Καρπούζη, Στ. Κόλλια κέρδισε το βραβείο Καλύτερης Δημοσίευσης στο 12ο συνέδριο WIAMIS (12th International Workshop on Image Analysis for Multimedia Interactive Services) στο Delft, Ολλανδία - 14 Απριλίου 2011.

Συνέντευξη του Καθ. Στ. Κόλλια και του Δρ. Κώστα Καρπούζη στο pathfinder.gr με θέμα "Και τα ρομπότ έχουν ψυχή..." - 30 Μαρτίου 2011.

Συνέντευξη του Δρ. Κώστα Καρπούζη στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων με θέμα "Tο ρομπότ που αντιλαμβάνεται τα ανθρώπινα συναισθήματα", γύρω από τη δουλειά του Εργαστηρίου σε ζητήματα αναγνώρισης συναισθημάτων και συναισθηματικής υπολογιστικής στο έργο Feelix Growing - 15 Σεπτεμβρίου 2010.

Συνέντευξη του Δρ. Κώστα Καρπούζη στην "Καθημερινή" με θέμα "Ρομπότ με συναισθήματα", γύρω από τη δουλειά του Εργαστηρίου σε ζητήματα αναγνώρισης συναισθημάτων και συναισθηματικής υπολογιστικής στο έργο Feelix Growing - 2 Μαΐου 2010.